A kutya falnk llat; ha tetszs szerint etetik, akkor elhzik. Ennek az a viselkedsllektani magyarzata, hogy a kutya seinek tpllkfelvtelt felvltva irnytotta a lelembsg s az hezs, olykor pedig az hnsg. Ennek nyomai manapsg is fellelhetk a hziastott kutyban. ha nagy mennyisg, zletes eledelt adnak neki, az egszet befalja.
Sajnos, a rosszul lelmezett llatszeretet egyebek kztt a tpllsban is megnyilvnul. Az llatorvosok a kutya betegsgeinek okaknt gyakran llaptjk meg az llat helytelen etetst. jellemz klinikai tapasztalat, hogy sok kutyt kezelnek tltplltsg s alig-alig nhnyat rosszultplltsg miatt.
A helytelenl tpllt, kvr kutyk gyakran kzdenek lgzsi zavarokkal, de tltplltsguk klnbz brbetegsgeknek s anyagcsere-zavaroknak, valamint nhny szv-, mj- s vesebetegsgeknek is okozja lehet.
A kezd gazda knnyen esik abba a hibba, hogy - kedvence hsges tekintettl meghatva - agyoneteti az llatot. A kutyt mr a kezdet kezdetn hozz kell szoktatni a rendszeres etetsi idkhz. Ezen kvl nem szabad etetni, mert akkor egyrszt nem lehet ellenrizni tnyleges tpllkignyt, msrszt koldulsra szokik.
A tulajdonos lehetleg tudja meg a tenyszttl: hogyan tplltk addig a klykt, s - legalbbis kezdetben - igazodjon a megszokott trendhez. Az els idben nem szabad megterhelni az emsztszerveket, ezrt ngyszer-tszr etessk a kiskutyt. t hnapos kora utn elegend a napi hromszori etets, egyves korban pedig t kell trni a napi ktszeri, illetleg egyszeri etetsre
A fiatal kutya ht s nyolc hnapos kora kztt ri el a kifejlett korban jellemz slynak mintegy hromnegyedt. Nvekedsnek s fejldsnek megfelelen ebben a korban a gyomra ugyanannyi lelmet br feldolgozni, mint a teljesen kifejlett llat. Ha a kutyt nem hasznljuk meghatrozott feladatok elvgzsre, akkor krlbell msfl ves kortl elegend a napi egyszeri etets. Emellett hetenknt egy napot koplaltassuk is az llatot. Ilyenkor csak vizet, esetleg egy kis tejet s kevs kekszet (2-3 db) adjunk neki. Ez a heti egynapos kihagys egyetlen felntt kutynak sem vlik krra, st elsegti, hogy az llat j tvggyal, vlogats nlkl fogyassza el az elbe rakott elesget.
Lehetleg mindennap azonos idben adjunk enni a kutynak. Az etets taln a legjelentsebb "esemny" az llat napi programjban. A helyesen tartott kutya sokszor szinte percnyi pontossggal vrja ezt az idpontot...
Az ersen fejlett ragadozfogazat nem krmes, gesztenyepr, csokold fogyasztsra val! A kutya blrendszere szintn nincs berendezkedve arra, hogy nagyobb mennyisg nvnyi tpllkot hasznosan kiaknzzon. Ezzel szemben gyomorsavai brmekkora hsadagot is megemsztenek s tkletesen felbontanak. A kutya gyomra knnyebben emszti meg a hst, mint ms hzillat.
A kutya hsev, ezrt termszetes tpllknak alapja a hs. Kizrlag hssal val etetse azonban ppen olyan hiba, mint a hs nlkli. A legclszerbb sokoldalan, vegyes koszton tartani.
A tpllkban a hs s a nvnyi anyagok arnyt minden esetben a kutya fejlettsghez s teljestmnyhez kell szabni. Minl ersebb az llat ignybevtele, annl tbb hsra van szksge. Csontot is adjunk neki, br ennek fontossgt a legtbb gazda tlbecsli. A tlzott csontoetets kvetkezmnye makacs szkrekeds lehet, s ez sokszor olyan slyos formban jelentkezhet, hogy llatorvosi beavatkozst tehet szksgess. |