Karmok
Azok a macskák, akiknek van kijárásuk a szabadba, karmukat a fák törzsein élezik. A lakásban tartott macskáknak azonban erre nincs lehetőségük, ezért szerezzünk be nekik egy karomkoptató póznát, és arra próbáljuk meg rászoktatni már kölyök korában, hogy ne a bútorokat karmolássza.Az is egy megoldás, ha levágjuk a karmok végét. Ebben az esetben fontos, hogy ne sértsük meg a karomban lévő idegeket és véreret, mert az gyulladást okozhat. Csak az áttetsző végeket vágjuk le (kb. 2 mm). Ne ollót használjunk, mert az töri és tépi a karmot. Helyette csípőt, vagy külön, a macska karmának levágására kifejlesztett ollót használjunk.
Fogak
A macskák tejfogai kb. négyhetes korukban jelennek meg, és nyolchetes korukra már teljesen kifejlődnek. Négy-hat hetes korban kerül sor a tejfogak elvesztésére. Ez a folyamat a legtöbb esetben az ember számára észrevétlenül zajlik, de előfordulhat, hogy macskánk belázasodik, étvágytalan lesz, esetleg véres lesz az ínye.
Felnőtt macskáknál a fogkőlerakódás okozhat problémát. Ennek megelőzésére rendszeresen gyakoroltassuk a fogakat, adhatunk macskánknak pl. nagyobb csontdarabot. Fogkőlerakódáskor begyulladhat az íny, a macska keveset, vagy egyáltalán nem eszik, mert az evés fájdalmat jelent számára. A legtöbb idősebb macskánál elkerülhetetlen ez a probléma.
Időnként vizsgáljuk meg a macska fogait, és abban az esetben, ha lerakódást észlelünk, akkor forduljunk állatorvoshoz, aki azt viszonylag gyorsan el tudja távolítani.
Szőr
A fésülésre már kölyök-korban ajánlatos rászoktatni a macskát, különösen, ha az hosszúszőrű. Így később nem kell ellenállással megküzdenünk, ha meg szeretnénk fésülni macskánkat.
A rövidszőrű macskák rendben tartása nem okoz sok gondot. Elég, ha ritkábban fésüljük meg. Ápolásukhoz sűrű fogú fésűt használjunk. A fésülés után tenyerünkkel a fejtől kiindulva határozottan simítsuk végig a testét, így eltávolíthatjuk az elhalt szőrszálakat. A szép, fényes szőr titka, hogy szivaccsal vagy szarvasbőrrel töröljük át, majd többször simítsuk át tenyerünkkel a fejtől a farokig.A hosszúszőrű macskák gondozása már jóval időigényesebb feladat. A legjobb, ha napi, de legalább heti gyakorisággal meg kell őket fésülni. Különösen a vedlési időszakban fontos a rendszeres fésülés. A fésüléshez ritkafogú, majd közepesen sűrű fésűt használjunk. Ha olyan csomóval találkozunk, amit semmiképp nem tudunk kibontani, akkor vágjuk le. Hintőpor alkalmazásával csökkenthetjük a szőrszálak összetapadását, és könnyebbé tehetjük a szőr kibontását is. Ha macskánk szőre nagyon gubancos, akkor a kibontása nagyon nehéz, ezért a fésülések között hagyjunk félórás szüneteket. A fürdetés is ajánlatos. Ehhez szintén kölyök-korban célszerű hozzászoktatni a macskát. Fontos, hogy a sampont soha nem öntsük közvetlenül a szőrre, hanem a testmeleg vízben oldjuk fel, és utána tegyük bele a macskát a samponos vízbe. Gyors mozdulatokkal masszírozzuk át a szőrét. A víz ne menjen bele a fülekbe, szemekbe, orrba! Ezután bő vízzel öblítsük le a szőrét, majd törölközővel dörzsöljük át, és fésüljük ki a szőrt. Amíg nem száradt meg teljesen, addig tartsuk meleg helyiségben. A száradás folyamatában többször is fésüljük meg.
Fülek
A fülek gondozásánál a megelőzés a legfontosabb. Ezért időközönként babaolajba mártott fültisztító pálcikával gyengéden töröljük ki a külső hallójáratot, majd töröljük át a fülkagylót vattával. Abban az esetben, ha barna pörköket és/vagy sűrű váladékot látunk a fülben, akkor gyulladásra vagy egyéb parazitákra gyanakodhatunk. Ebben az esetben forduljunk állatorvoshoz, aki elrendeli a megfelelő kezelést.
Szemek
Mondhatni, hogy a szemfolyás állandó probléma a macskáknál. Ezt a jelenséget okozhatja macskanátha, kötőhártya-gyulladás, megfázás, de sérülés jele is lehet. Ezekben az esetekben a betegség megfelelő kezelése után megszűnik a szemfolyásos tünet. Akadnak azonban olyan macskák is, akik öröklött könnycsatorna hiba miatt küzdenek ezzel a problémával. Az ő esetükben ha lehetséges, akkor naponta többszöri alkalommal töröljük meg a szemüket bórvizes vattával. |