Felugrl a kutyd? Vessnk ennek vget! Sok gazdi panaszkodik amiatt, hogy kutyja hts lbaira llva, az ells mancsaival vllon veregetve dvzli t, vagy az ajtn belp csaldtagokat, vendgeket. Aggodalomra semmi ok, minden kutyt le lehet szoktatni a nem kvnt viselkedsrl! Fiatal kutyk esetben ez a viselkeds termszetes. A kutyaklykk gyakran ugrlnak egymsra vagy szleikre, de az emberek mellett l kiskutykra is ugyanez jellemz, s rendjn is val.
A felugrls nem csupn a jtk szempontjbl jelents: hajdann a kutya felgaskodva tmadta meg ldozatt, vagyis ez is a ragadozhoz mlt viselkeds elsajttsi folyamatnak rsze. Msfell a hierarchia kialaktsban is fontos szerepet jtszik, hiszen a kutya gy fitogtatja erejt, s hvja falkatrst kzdelemre. Egyes gazdik btortjk klykkutyikat, hogy rjuk ugorjanak, ami nagy hiba. Amg a kutyus kicsi, addig ez aranyosnak szoks, de kpzeljk el azt, amikor az apr klykkutya helyett mr egy 50 kils rottweiler kszl rnk ugrani.
Rengeteg gazda panaszkodik szntelenl felugrl felntt kutyira. Akrhogy is prblnak hatni ebkre, az olyan tiltsok, mint a „Ne!" vagy „Nem szabad, fldre!" nem vezetnek sehov. Brmilyen kifejezst hasznljanak is, hogy kifejezk rosszallsuk, a kutyk nem hajlandak megrteni azt. Rjuk kiablnak, st, mg meg is bntetik ket, de minden hiba. Nha pont a kvnt viselkeds ellenkezjt vltjk ki a kutybl, a vgn pedig marad minden ugyangy, mint azeltt.
Az igazat megvallva a kutykat akr kevesebb, mint egy ht alatt is le lehet szoktatni errl a viselkedsrl, s ltalban mg csak szavak sem kellenek hozz. Meg kell rtetni vele, hogy ez a viselkedse nem elfogadott s nem szabad erltetnie, a viselkeds javtsra irnyul" szakkifejezseinket" pedig mellzzk inkbb.
Akkor hogyan szoktassuk le arrl, hogy felugorjon rnk?
Amikor az llat kszl rnk ugrani, forduljunk oldalra, nyjtsuk ki a lbunk, lpjnk el s gy lltsuk meg (ne rgjuk! csak kpezznk akadlyt testnk s kzte) vagy derkban meghajolva blokkoljuk a testnkkel. A lnyeg, hogy elkerljk az llat mancsait. Ha sikerl megrintenie a talpaival, akkor mris elrte cljt. nyert, mi vesztettnk.
Amikor a kutya feladja, s mind a ngy lbval a fldn van, akkor mondjuk neki, hogy „lsz", azonnal guggoljunk mell, s simogassuk, dicsrjk meg. gy hamar megtanulja, hogy csak akkor kapja meg azt, amit szeretne - vagyis a figyelmnket -, ha csendben s ngy lbbal a fldn marad.
Mi a teendnk akkor, ha a kutya meglep bennnket, s mg azeltt rnk ugrik, mieltt megakadlyozhatnnk a mozdulatt? Semmi esetre se toljuk vagy lkjk el magunktl, a legtbb kutya ugyanis jtkknt rtelmezi a mozdulatot. Ehelyett forduljunk el tle, s ne vegynk rla tudomst. Ne is szljunk kutykhoz, s flsleges szcspls volna a verblis nevels is. Csak miutn a kutya visszaereszkedett a ngy lbra, akkor hajoljunk le hozz s jutalmazzuk meg. gy erstjk meg a helyes viselkedst!
Ahhoz, hogy leszoktassuk kutynk a felugrlsrl, az a legjobb mdszer, ha kitallunk helyette egy msfajta viselkedst - mit szeretnnk, hogyan kszntse kutynk az embereket? Sok gazdi mdszere bizonyult hatsosnak: k azt tantottk meg kutyiknak, hogy az ajtcseng hangjra leljenek, s gy vrjk a belpt. Ms kutyk ahelyett, hogy a ltogatikat kt lbbal meglelnk, inkbb jtkot visznek nekik. A lnyeg, hogy mindig reztessk figyelmnket kutynkkal, valahnyszor az jl viselkedett, s ne kiabljunk vele, ne bntessk, ha olyat tesz, ami szmukra nem helyes.
|