A mai nap ms
odszor kszntelek benneteket, helyzetjelentst hoztam. Medi elutazott 3 napra, addig n veszem t az irnyitst. :) A frissek nem fognak elmaradni, st tbb lesz mint eddig. gy hogy most is hoztam egy szp kis kutys cikket, lehet olvasgatni.
10 tipp, hogy szoktassuk
az rkbefogadott kutyt
a csaldba
Bnj gy a menhelyrl rkbefogadott kutyval, mint egy kt ves kisgyerekkel, s akkor hamar a kegyeibe fogad. Ezt lltja legalbbis egy llatmenhely vezetje. A legfontosabb, hogy elnyerjk a bizalmt! A menhelyrl befogadott kutynak nem ismerjk az esetleg nehz mltjt, addigi letnek krlmnyeit, s lehet, hogy nem lesz egyszer a beilleszkeds. Amikor befogadunk egy kutyt, az els s legfontosabb dolog megrtetni vele, hogy mostantl ez lesz az otthona. Nlunk, rkre.
1. Tudjunk meg a kutyrl mindent, amit csak lehet. Krdezzk ki a befogadt, vagy a menhely gondozit a kutya viselkeds
rl s szoksairl. Ha fajtamentktl hoztuk el, tudjunk meg mindent a fajta jellemzirl. Krdezzk meg, mit evett addig, s adjuk neki ugyanazt, lehetleg a menhelyen megszokott etetsi idben. Igyekezznk ugyanazokat a napi elfoglaltsgokat lehetv tenni szmra, poljuk s gondozzuk ugyangy. Ettl biztonsgban rzi majd magt az j otthonban.
2. llapodjunk meg a csald tbbi tagjval abban, hogy ki milyen rszt vllal mostantl a kutya gondozsban. Alaktsuk ki az j
, kzs napirendnket, dntsk el, ki lesz a sta, vagy az etets felelse. Azt is elre meg kell hatroznunk, hogy otthonunk mely helyisgei, melyik btorok lesznek a tilalmi znk. rtessk meg a kutyval, hogy ezeket tilos hasznlnia, vagyis alaktsuk ki kzs hatrainkat, s tartsunk ki kvetkezetesen mellettk.
3. Vigyk el llatorvoshoz, figyeljk, nem frges-e, nincsenek-e betegsgre utal jelek. Sokan tancsoljk a menhelyrl befogadott kutyk ivartalantst, errl konzultljunk llatorvosunkkal s a menhely gondozival.
4. Mindent a maga idejben! Csak akkor vigy
k haza a menhelyrl az llatot, amikor tbb teljes napot egytt tudunk vele tlteni. Az els kt napon korltozzuk a ltogatk szmt, csak azok tltsenek vele idt, akikkel egytt l majd. Vagyis mi, s a csald. Ha a csaldban van ms hzillat, mutassuk be nekik az j jvevnyt, de csak vatosan! Kezdetben csak kis idt tltsenek egytt, s azt is mindig a felgyeletnk alatt.
5. Ha a menhelyen ketrecben aludt, szerezznk be egy szobakennelt. A megszokotthoz hasonl helye ersti a kutya biztonsgrzett.
6. Figyeljnk oda, hogy idben vgezhes
se a dolgt! Egy j laksban a kutya nem tudja, melyik az az ajt, ami eltt tncolnia kell, ha eljtt az id! Figyeljk meg a viselkedst, milyen jelei vannak, ha indulnunk kell.
7. Stljunk vele minl tbbet! A kutyk mozgsignye ltalban nagy, s jtszani is nagyon szeretnek. A kzs mozgs s jtk radsul ersti a kapcsolatunkat, elmlyti a bartsgot.
8. Tantsuk s neveljk, ha van r lehetsgnk vigyk el kutyaiskolba, mg akkor is, ha a kutya mr rszeslt hasonl oktatsban. A kzs edzs megersti benne, hogy hozznk tartozik, mi vagyunk az j fnk, akinek mostantl fogva engedelmeskednie kell.
9. Kezdetben tartsuk p
rzon sta kzben, ne engedjk szabadon tl korn. Ha egy elsietett dnts miatt szaladnunk kell utna, a jtkos eb azt hiheti, fogcskzni akarunk, s alaposan megfuttathat bennnket. Amikor pedig a kutya mr engedelmes, szinte magtl elsajttja a gazdja ltal megkvetelt viselkedst.
10. A legfontosabb, hogy legynk nagyon trelmesek a menhelyrl befogadott kutyval. Gondoljunk arra, mi hogyan reznnk magunkat egy idegen helyen - a kutykkal sincs ez mskppen. Ha elg idt adunk neki, sokkal knnyebb lesz szmra a beilleszkeds, s j alapokat teremthetnk egy egszsges, tarts kapcsolat kialaktsra.