Vedlik kutya? A kutya vente ktszer vltja a szrzett. A szr meghatrozott nagysgot elrve s megrve megregszik s kihull. Az egsz szrzetnek ezt a vltst vedlsnek nevezzk. A vedls a kutya krnyezethez val alkalmazkodsnak bonyolult biolgiai folyamata. Tlen a szrtakar srbb, hosszabb, lgyabb, s kevsb vezeti a ht, mint nyron.Vedlskor a kutya szervezetnek viszonylag sok tpanyaga az j szrtakar nvekedsre hasznldik fel, ezrt ilyenkor bsgesebb tpllkra s figyelmesebb gondozsra szorul.A kutynak hromfle vedlst ismerjk. Az egyik az letkorral jr vedls. Ez nem fgg az idjrstl, pusztn a klyk letkornak nvekedsvel kapcsolatos. A klykk rvid szrrel szletnek, mg a hossz szrzet fajtk egyedei is. Szrzetk vkonyabb s finomabb szl, mint kifejlett korukban, s rendszerint a pehelyre emlkeztet. Az letkor nvekedsvel a hossz szr kutyk hossz szrzetet nvesztenek, a rvid szrek simv vlnak, szorosan lesimul szrzettel. A klykszrzet vltsakor gyakran a szrzet szne is megvltozik. Az afgn agarak pldul feketn szletnek, s klykszrzetk vltsakor a feketbl arany vagy szke lesz, esetleg fekete marad.Az gynevezett idszakos vlts, illetve vedls tavasszal s sszel kvetkezik be. Tavasszal a ds, sr, pehelyszl szrtakar vltdik. A tli szrzet trkenny s fnytelenn vlik, a fedszr kiritkul. A nyri szrzet ltalban ritkbb s rvidebb. Õsszel a nyri szrzetet felvltja a hosszabb, srbb, pehelyszllal bven elltott tli bunda. Az szi vedls nem olyan intenzv, de hosszabb ideig tart, mint a tavaszi.
Szntelen vedlsrl akkor beszlnk, amikor a szr az egsz v folyamn vltdik - a szrhagymk megrstl s az azt kvet elhalstl fggen. Az ilyenfle vedls klnsen jellemz a laksban tartott kutykra, mert ezek nincsenek kitve a vedlst sztnz hmrskleti vltozsoknak. Szrtakarjuk ezrt kiss megvltozik: a pehelyszl gyengl, a fedszrk rvidlnek s vkonyodnak. Egyes tenysztk azt lltjk, hogy az kutyik sohasem vedlenek. Ez azonban csak rszben igaz. Rendszerint olyan fajtkrl van itt sz, amelyek egyedeit gyakorta nyrjk, trimmelik vagy ms hasonl mdon poljk, illetve olyan fajtkrl, amelyeknek szrzete rvid s finom, gy a vedls „eredmnye" rajtuk nehezen szlelhet.A szrhulls vagy kopaszsg nem betegsg, hanem ksrtnet, mghozz inkbb hormonlis eredet, mint a brbetegsgekre jellemz. Megkopaszodhatnak pldul a szopornyicban vagy kezdd cukorbetegsgben szenved kutyk is. A nemi szervek rendellenessge mindkt nembeli egyedeken okozhat kopaszsgot (degenerldott vagy daganatos here). A tallium, ez a gyakran hasznlatos patknymreganyag szintn teljes kopaszsgot okozhat, ha az llat szervezetbe kerl. m ha a kutya nem pusztul el s felpl, szrzete lassan jbl kin.
A szrhulls egybknt lehet rkltt (veleszletett), mint pldul a meztelen kutyk esetben. Feltevsek szerint a szoros rokontenyszts is okozhat kopaszsgot, fleg a kis termet fajtkon, pldul a tacskkon s a trpeuszkrokon.
Most pedig, mieltt rtrnnk a kutya szrpolsval kapcsolatos rszletes tudnivalkra, ejtsnk nhny szt arrl, milyen hatsa van bunds bartainkra a szlssges idjrsnak: a tlsgosan nagy hidegnek s a knikulnak.
|