Kutyavilg 1937-ben 1937-ben a II. vilghbor kitrse eltti idkben a kutys vilgot nem tudta megosztani a vilgpolitika, br egyms kzt k is (akkor is) sokat acsarkodtak. A hajdani hazai s klfldi szaksajtban tallzva prbltam csokorba szedni az akkori rdekessgeket, meghkkent trtneteket, melyekrl killtsokon.
Ebben az idben a vilgon a legnagyobb karriert a nmet juhsz futotta be. Eredeti feladattl, a nyj rzstl a legtbb kzlk mr genercik ta eltvolodott, s a vilg klnbz pontjain tbbfle j kihvsnak kellett megfelelnie. Ezek kzl taln a legrdekesebb a kds Albionban vrt r. Az angol Keleti Vasttrsasg huszont specilisan kikpzett llatot tartott szolglatban, melyeknek feladata az volt, hogy a snekre bitangolt juhokat eltereljk, gy egyrszt megmentsk az rtkes llatokat a pusztulstl, mikzben az esetleges tkzsek miatt a mozdonyokat, illetve a kocsikat is megvjk a keletkez kroktl. Ezeknek az ebeknek vagy a plyark ksretben, vagy pedig teljesen egyedl kellett bejrniuk a rjuk bzott szakaszokat, s arra is be voltak idomtva, hogy ha a vgnyokon juhokat talltak, hol kell jobbra, hol kell balra terelnik. Angliban ekkor mr a snek mellett tbb helyen kerts, illetve magas tlts haladt, ilyenkor ezek az idomtott kutyk hosszasan hajtottk a juhokat elre, mg alkalmas helyet nem talltak az oldalirny terelshez. Ekzben folyamatosan kellett gyelnik arra, hogy egy-egy szguld vonat el ne sse ket. Ha vletlenl kt szerelvny ellenttes irnybl rkezett, az okos llatok a kt snpr kztt lefekdtek, s megvrtk, mg azok tovarobognak. A betantand kutykat alapos megfigyels utn vlasztottk ki, kikpzsket hathnapos korukban kezdtk, s ltalban nyolcves korukig voltak szolglatban, de ismeretes olyan pldny is, mely egy teljes vtizedig szolglta a vasttrsasgot. Minden kutya az adott szakasz plyarnl lakott.
Lettorszgban egy Bauske nev vroskban viszont egy fiatal nmet juhsz volt a telepls leghresebb lakja. Orvos tulajdonosa mellett valsgos titkri, futri szolglatot teljestett. gy pldul ha a derk doktor nem volt a rendeljben, akkor a kutya fogaival leemelte a kagylt, izgatottan beleugatott, majd pedig vatosan visszahelyezte. Reggelente ugyanabban az idben szpen kistlt az llomsra, s szjban elvitte tulajdonosnak az aznapi hrlapokat s a postt.
A nmet juhszoknak igen nagy volt a becslete, ezrt sok helyen mlyre kellett a zsebkbe nylniuk azoknak, akik kzlk akartak klykt beszerezni. Klnsen kelendk voltak a kzvetlenl Nmetorszgbl importlt pldnyok klykei, viszont itt nem szvesen vltak meg a legjobb llatoktl – a tenysztk vdekeztek, ahogy csak tudtak, etikusan vagy etiktlanul… Ez utbbirl egy prizsi jsgban megjelent aprhirdets tudst. „Nmet juhsz kan, 1936. vi francia champion dr. Werner Funktl Hannoverbl importlva, j helyre olcsn elad, mivel a tenyszt nemzskptelen llapotban szlltotta Franciaorszgba. Egybknt kellemes trs s ksr.” Amerikban ekkoriban egy-egy sztrkannak szdletes fedeztetsi djai voltak. Igaz, legtbbjket Eurpbl importltk, melyekrt valsgos vagyonokat fizettek gazdik. Svjcban is nagyon elterjedt volt ez a fajta, ahol a legnagyobb tiszteletnek egy lausanne-i rendr kikpzett kutyja rvendett, amely tz ra alatt tszta a Genfi-tavat.
Szintn az szssal kapcsolatban, de mr nem a nmetjuhszrl, hanem egy tacskrl is gyakran beszmolt a korabeli mdia: a Blafzi nev llat akkor lett hres, amikor gazdja ksretben a Gneisenau gyorsgzsn Sanghajbl Nmetorszgba utazott. Ugyanis az rkmozg tacsi a Szuezi-csatornn egy vatlan pillanatban a tengerbe zuhant, s a kapitny a hajzsi szablyokra hivatkozva megtagadta a jrm meglltst, gy gy tnt, hogy a hullmok elnyeltk Blafzit. Azt azonban a kapitny megtette, hogy tvrn kzlte a vilgnak a tacsk szerencstlensgt. Az Isar nev haj is fogta az adst, s azonnal a szerencstlen tacsk segtsgre sietett. Hamarosan ki is emelte a csatornban sz ebet, melynek gazdja Alexandriban kapta vissza kedvenct. Nyilvn nem szhatott volna ilyen sokat a Bulgriban ekkor l „csodakutya”, mivel ez a szerencstlen kt lbbal szletett pldny volt. A hts vgtagjai teljesen hinyoztak, kt ells lbval mozgott, gy, hogy testt a talajtl felemelte minden egyes lpsnl. Amgy teljesen egszsges, kiegyenslyozott llat volt.
Az llatgygyszat is sokat fejldtt ezekben az idkben, de mg ritkasgszmba ment egy-egy kutynl a komolyabb fogszati beavatkozs. Nem mindennapi kezelsben rszeslt az a boxer sem, amelyiknek Dniban verekeds kzben eltrt az egyik foga – arany koronval ptoltk. Egybknt az els aranykoront egy Michel nev svjci nmet juhsz kapta mg 1910-ben a helybli fogorvostl. A trsknt tartott kutyk lettartama ezekben az idkben mr lnyegesen magasabb volt, mint az azt megelz vtizedekben. Ezzel is magyarzhat, hoz 1937-ben az els vilghborban szolglt kutyk kzl mg letben volt egy, mgpedig Melvin Hall angol rnagy foxterrierje, melynek ekkor nnepeltk 21. szletsnapjt. Egybknt a foxterrier is nagyon elterjedt fajta volt ebben az idben, gy pldul Bcsben 1937. els felben kt killtst is tartottak, ahol nmet brk kzel szz kutyt minstettek. A legjobbaknak a tiszta angol vr ebek mutatkoztak.
A vilg legkisebb kutyja, a mexiki csivava ezekben az idkben indult vilghdt tjra. A 15 centi magas, 20 centi hossz, 40 deks apr, simaszr, csodlatos szem zsebkutyk meglehetsen magas ron keltek el – minl kisebbek, annl drgbbak voltak. Az reg kontinensre csak elvtve kerlt bellk nhny, s Angliban csak 1935-ben a londoni Cruft Killtson mutattk be egy kisebb csoportjukat, ahol hallatlan nagy sikert arattak. A kontinensen elszr Belgiumban egy Brsszeli killtson szerepeltek, ahol szintn lenygztk a ltogatk tmegt.
Mind az angol, mind pedig a belga sajtban heves vita alakult ki arrl, hogy vajon mikor s hol rendeztk a vilg els kutyakilltst: az angolok szerint 1859-ben Newcastle-ben, a belgk viszont azt lltottk, hogy k mr 1847-ben megtartottk els seregszemljket Tervuerenben. A Francia Rivirn viszont ms dolgok borzoltk a kutys kedlyeket: nluk a szcsatk elkel krkben is a killtsok eredmnyeirl szltak: botrny botrnyt kvetett, mivel a bri munkval elgedetlen killtk sszetptk a brlati lapokat, s jobb esetben a szemtbe, de olykor a br arcba is dobtk. lltlag Magyarorszgon is voltak hasonl esetek.Olaszorszgban szintn elszabadultak az indulatok a killtsokon. Elkeseredetten szmoltak be nmelyek a gazdk acsarkodsairl a djkioszt nnepsgeken, mikzben a napilapok megveten vontk meg mindezek utn az akkori idk kutys megmrettetseirl a mrleget: „A killtsokra sszehordott tiszteletdjak halmaza a legklasszikusabb bvli, amirl egy zsibrus csak lmodhat. Mgis mennyi izgalom, veszekeds sportszertlensg okozi!” Spanyolorszgban viszont az emberek nem killtsokra jrtak, hanem a polgrhbor borzalmait szenvedtk. Az otthonukat, illetve gazdjukat vesztett hsges hzrzk olykor nagy falkkba verdtek. Ezzel is magyarzhat, hogy a kbor llatok szma meghaladta a szzezret.
Nmetorszgban a magyar psztorkutyk egyre nagyobb kzkedveltsgnek rvendtek. A hres mncheni Reichssieger killtson a magyar psztorebek hatalmas kznsgsikert arattak. Klnsen a kuvaszok s a komondorok jrtak len. De itt a dobermannok hazjban termszetesen e fajta is szles krben elterjedt volt. A kor leghresebb ilyen ebe egy stjerorszgi keresked llata volt, aki egy alkalommal eladta Salzburgba. A kutya viszont j otthonbl megszktt, s hrom nap mlva jelentkezett ktszz kilomterre lak rgi gazdjnl. Mint ksbb kiderlt, naponta tbb mint szz kilomtert tett meg.
|