2009 utols bejegyzse - Hihetetlen mennyire gyorsan eltelt ez az egy v. '
Hwow. Nem tudtam mit irjak cmnek mert sok mindent szeretnk kzlni szoval elszr is mindenkinek sikerekben gazdag j vet kvnok! Remlem mindenkinek jl fog telni a szilveszter. :)
2010-rl;
Ne aggodjatok, 2010-ben is zemelni fog az oldal, fleg hogy janur.16.-n lesz az oldal 1 ves. :) Szoval nagy partyval s termszetesen frissekkel kszlk. ^_^ Szlinapunkon rengeteg j tmval fog bvlni az oldal. s mg rengeteg jdongsg fog vrni, szoval 2010-tl sem lesznk resek s ugyangy zemelni fogunk. s ugyabr suli lesz, szoval lehet hogy nem lesz mindennap friss de legalbb 2 naponta fogok hozni. :) Illetve ksznm a sok ltogatst. Hoztam egy cikket { kutys }. azt lehet olvasgatni. :)
kattints r a kpre a nagyobb mretrt mert igy elvan mosodva, csak azrt kicsinyitettem le mert klnben kitolja az oldalt! ;)

..........................................................................................................
Viselkedsi problmk megelzse s kezelse klykkorban II.
Kztudott, hogy a klykkor a legrzkenyebb, a kutya jellemnek legjobban befolysolhat idszaka. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy amilyen gyorsan a kutya megtanulja a helyes viselkedst, olyan gyorsan szvja magba mindazt, amit mi elrontunk a nevelse kzben s ezeknek a kezelse mr korntsem egyszer feladat. Hasznljuk ht ki jl a klykk formlhatsgt s vgjunk bele a helyes nevels alapjaiba.
Az els napok otthon
Az els s legfontosabb: hatrozzuk el magunkat, hogy szeretnnk jl nevelni a kutyt, szeretnnk, ha nemcsak elviselhet, de egyenesen j trs cseperedne belle. Ehhez azonban fontos, hogy az els naptl kezdve kvetkezetesen neveljnk s ebben az egsz csald kzremkdjn – ez nem csak a mi dolgunkat knnyti meg, de a kiskutyt sem zavarjuk ssze, hogy ki ezt, ki azt kveteli meg tle. Egyvalamit azonban semmikppen se felejtsnk el. Brmennyire is des, az a szrmk egy Kutya. Nem plssmaci s nem kisbaba. Ht kezeljk t annak megfelelen. A kutynak sem j, ha nem megfelelen llunk hozz. Szmra az j csald egy j falkt jelent, amiben mindenkinek megvan a maga feladata s a maga pozcija. Ha a kiskutyban mr az elejn tisztzzuk, hogy ennek a falknak a legaljn ll, sok ksbbi viselkedsi problmt kerlhetnk el (szeparcis flelem, agresszi, szks…).
Hazarkezs
Hazarkezs utn az els pr ra gyis a kiskutyrl szl… Hiba rnm, hogy ne loholjunk a nyakban, termszetesen nem gondolom, hogy ezt brki betartan, de azt azrt fontos, hogy mr az elejn hagyjuk meg a szemlyes tert. Hagyjuk, hogy induljon egyedl felfedeztra, nzzen krl az j otthonban, ne kapdossuk fel, rakjuk arrbb, ha esetleg problmba tkzik. Hagyjuk r, tanulja meg az elejtl kezdve, hogy amilyen galibba keveredik, abbl neki is kell kimsznia. Ez a hozzlls a ksbbi idkben sok felesleges vonytstl, ugatstl, seglykr vinnyogstl ment meg bennnket. A legtbb kutya brmit kpes elrni, megoldani, de mint a kisgyerekeknl, szmukra is egyszerbb elsre anyu utn kiablni aztn ha nem rkezik a segtsg, akkor rsznja magt s megoldja maga.
Az etets
Elrkezik az els etets ideje. Az tel egy tkletes eszkz arra, hogy a kutynkban elkezdjk tudatostani azt, hogy hol a helye a falka sorrendjben. Mindig mi egynk elszr – az els pr etets alkalmval lehetleg az egsz csald vegyen benne rszt - s a kutya csak utna. Hogy mirt fontos mindez? Egy farkasokbl ll falkban is mindig a falkavezr eszik elszr, s ha mr jllakott, akkor engedi a tbbit is enni. Ugyanezt kell eljtszanunk a kutynkkal is. Ksztsk el a vacsorjt, azonban mieltt odaadnnk neki, tegynk pr darab sajtot, kolbszt, virslit a tnyrja tetejre s ltvnyosan fogyasszuk el, mintha az vacsorjbl ennnk. Hiba ugrl, ugat, nyszg, lkdsdik, tegynk gy, mintha ott sem lenne. Pr perc utn pedig, amikor mr nem ugrl annyira s a virsli is elfogyott, dobjuk el a tnyrjt. Evvel a kis sznjtkkal tkletesen tudatosthatjuk benne, hogy a vezr – jelen helyzetben mi – evett elbb…
Az els jszaka
Az els jszaka a legtbb kutya esetben az armageddon cscspontja s ez teszi a gazdk trkpessgt is a prbra. A legtbb kiskutya kpes gy vgigvonytani az jszakt, mint akit nyznak. Ami nagyon fontos: ne engedjnk az erszaknak! Sose engedjk, hogy a kutynk az gyunkban aludjon, az els jszaka sem. A farkasoknl sem alhatnak az alsbb tagok a falkavezr helyn, a falkavezr viszont brkinek a helyn alhat, gy is biztostja, hogy a vezetje a falknak. Nagyon sok esetben eljut odig a kutya, hogy a sajt gyukba nem engedi be a gazdit… Ennek betartsval ez megelzhet. Prbljuk tvszelni az els napok vonytst s az evvel jr kialvatlansgot. A kiskutya pr nap alatt megtanulja, hogy biztonsgban van, a hisztivel azonban semmit sem r el s miutn az des kis spolsban is nagyon elfrad, hamar fel is hagy vele.
Jtk
Egy klyk a nap legnagyobb rszt kpes lenne jtkkal tlteni, azonban nagyon fontos, hogy mindig mindent a gazda kezdemnyezzen, s is fejezzen be. Soha ne jtszunk akkor a kutyval, amikor odajn hozznk s leteszi elnk a labdjt. Soha ne akkor simogassuk, amikor odadugja a fejt, s des kis szemeket meresztget rnk. A klyknek meg kell tanulnia, hogy nem vagyunk vele a nap minden rjban s mi nem arra vagyunk, hogy parancsszra llandan t szrakoztassuk. Egy jl mkd falkban mindig mindent a falkavezr dnt el, gy azt is, hogy mikor mit csinlnak a falkatagok. Amikor a kutynk a keznkbe adja a labdjt s mi azonnal jtkba kezdnk vele, akkor az akaratnak engedelmeskednk, gy al is rendeljk magunkat a sorban. Felntt kutyknl gyakori problma, hogy a kutya szeretn, ha a gazda megsimogatn, de pp nem r r, mire a kutya beleharap egy j nagyot, hiszen megmondta, hogy meg kell t simogatni. Ha mr klykkorban betartjuk ezt az egyszer szablyt a ksbbiekben sem lesz evvel gondunk. Msik fontos a jtkkal kapcsolatban, hogy sose hagyjuk ell a jtkokat. Miutn jtszottunk (a mi kezdemnyezsnkre), pakoljuk el a jtkait. Ez azrt lnyeges, mert a jtk a kutya szemben zskmny, s amikor a gazda elvenn valamirt a jtkot, a kutya morog, esetleg harap is, mert az az v s, hogy merszel brki hozznylni. Higgyk el, a kutya nem fog unatkozni, ha nem marad ell a jtka.
Az els egyedl tlttt percek
Ne krjnk engedlyt a kutytl, ha elmegynk otthonrl. Felejtsk el az rzkeny bcs gondolatt, mert ha gy vlunk el a kutytl, akkor jogosan csaphat hisztit, hogy nem is engedlyezte, hogy otthon hagyjuk egyedl… Egyszeren, egyetlen sz nlkl hagyjuk t magra. Termszetesen az els alkalommal ne menjnk el Timbuktuig. Stljunk egy rvidet, s ha gy halljuk, hogy a kutya csndben van, akkor menjnk vissza a laksba. m most se essnk abba a hibba, hogy a nyakba borulunk, hogy milyen okos volt. Mindig kszntsk elszr a csaldot (gy biztostjuk pozcijukat a falkban) s csak utnuk kszntsk a kutynkat gy, hogy magunkhoz hvjuk. Ha ezt a pr apr dolgot betartjuk, megmeneklhetnk a szomszdok lland fenyegetzseitl, hogy feljelentenek, mert egsz nap vont a kutya.
|