A macskk kpesek dorombol hang kpzsre, mely ltalban rmet fejez ki, nha azonban a fjdalom jelzsre is szolglhat. A nstnyek szls kzben vagy klykeikhez visszatrve is dorombolhatnak, a klykk pedig szoptats kzben. Egy ideig tbb elmlet is ltezett arra vonatkozan, hogyan trtnik a dorombol hang kpzse, pldul be- s kilgzs kzben a hibs hangszalagok rezgse folytn, a verrnek csapd vr hangja ltal vagy a nyelv mozgatsa segtsgvel, esetleg kzvetlenl a td megrezegtetsvel. Idvel azonban megllaptottk, hogy a hangot a gge ritmikus impulzusai hozzk ltre.
A macska kpes a dorombolssal egyidben nyvogni, de elfordul az is hogy lassan pislog kzben, illetleg a szemeit rszben vagy egszben lehunyva pihen.
A dorombols segtsgvel a macska meg is nyugtatja magt, gy valsznleg ezrt dorombol abban az esetben is, ha fjdalmai vannak. Egyes kutatk felttelezse szerint a dorombols sorn ltrejv rezgs (melynek frekvencija nagyjbl megegyezik az alapjraton mkd dzelmotornl tapasztalhatval) kedvez hatst gyakorol a csontok s a szervek gygyulsra. |