Az egyik ok, amirt a kutya olyan j trsa az embernek az, hogy hihetetlen kpessggel tud velnk kommuniklni. A kutyk, akik emberekkel lnek, gy tekintik ket, mintha a csaldjukhoz tartoznnak, s nagyon hamar megtanuljk felismerni a hangulatvltozsainkat s a szndkainkat. A kutyk kzti kommunikcis eszkzk ismerete lehetv teszi a figyelmes gazdi szmra, hogy pontosan rtse, mit prbl kzlni vele a kutyja.
A kutyk szmos eszkzt hasznlnak a kommunikcihoz: arckifejezseket, pzokat, szagokat s hangokat. Kutyja rzelmeket fejez ki a szjval, a szemeivel, a fleivel, st a farkval is. A testbeszd megfigyelsvel meg tudja hatrozni, hogy melyik kutya van dominns pozciban az adott helyzetben.
Egy magabiztos kutya, ha agresszv helyzetbe keveredik, megprbl nagyobbnak s ersebbnek ltszani, mint amilyen valjban. Egyenes pzt vesz fel, fellltja a fleit s a farkt, elretolja a mellkast, s a nyaka krl, illetve a htn felll a szr. Lassan mozgathatja a farkt s moroghat is. Ha a kutya az alzatt akarja kimutatni, akkor olyan kicsinek prbl ltszani, amennyire csak lehetsges, s klnleges klyk-nzst produkl, mert ez a magatarts cskkenti az agresszit az ellenfelben. A felntt kutyk nha megdorgljk klyk trsaikat, de sosem tmadjk meg ket.
Az alzatot kifejez kutya rendszerint htulrl kzelti meg a dominns felet, alacsonyabb pzt vesz fel, s lelkesen mozgatja a farkt, a ht vonala alatt tartva azt. Megprblhatja nyaldosni a dominns kutya vagy ember szja sarkt (vagy az ember kezeit). Ha ez a magatarts nem gyzedelmeskedik az ellenfl felett, akkor a kutya a htra fordul s szttrja a hts lbait. Ebben a pzban elfordulhat, hogy akaratlanul is elcsppen egy kis vizelet.
Egy nagyon jellemz s jlismert viselkedsforma a farokcsvls. A legtbb ember tudja, hogy a lazbb csvls a pozitv rzelmeket s a kutya pozitv hozzllst fejezi ki. A farok nagyon heves mozgatsa, amely a far mozgatsa is egyben, az alzatos, valamint a nagyon rvid fark kutyknl figyelhet meg. A farok ms rzelmeket is kifejezhet. A merev farok lass mozgatsa a ht vonalban idegessget jelent. A hts lbak kz szortott farok flelmet jelez. A nyugtalan vagy ideges kutyk ersen mozgathatjk a farkukat lefel, mikzben megprblnak gyzedelmeskedni az ellenfelln. A legtbb kutya gy fejezi ki rdekldst vagy bersgt, hogy a farkt a htvonal alatt 45 fokkal vagy kicsit magasabban tartja, de a farok tartsnak termszetes mdjt befolysolta a mestersges kivlasztds. Nhny fajtnl, mint pldul az olasz agr vagy a whippet esetben, az a termszetes, hogy a farok a kt hts lb kz szortva helyezkedik el.
Sokat megtudhatunk a kutya hangulatrl az arckifejezsbl, amely aggdst, izgalmat, flelmet, jtkhoz val kedvet s sok ms rzelmet is kifejezhet. Az bersget s a figyelmes flelst a flek egyenes s fggleges helyzetbe lltsa ksri. A htra ll vagy lgyan a kutya fejre simul flek olyan rzseket fejeznek ki, mint az rm, az engedelmessg vagy a flelem. Hogy helyesen rtelmezze kutyja rzelmeit, figyelnie kell az egsz testtartst. Az agresszv magatartst a flek merev, felll helyzete vagy szorosan a fejhez val lapulsa jelzi.
A boldog vagy engedelmessget mutat kutya lazn vagy flig lecsukva tartja szemhjait, mg egy agresszv llat tgra nyitja a szemeit. Egy kutyacsoportban a vezet kutya a szeldet mr a nzsvel is kontrolllni tudja. Az llatok addig nznek “farkasszemet” egymssal, amg az egyikk agresszvabb nem lesz, vagy a msikuk szemlestve le nem szegi a fejt. Ha a kutyt alzatos magatartsa ellenre tovbbra is bmulja az ellenfele, akkor bizonytalan lesz, s flelembl elkezdhet harapni. Ha egyik llat sem ll el a szemkontaktustl, akkor a dominnsabb kutya elkezd morogni a msikra, st meg is tmadhatja az ellenfelt.
Ne prblja meg llni kutyja pillantst, ha az ideges vagy agresszvan viselkedik, mert kiprovoklhatja a tmadst. A szeld szemkontaktus nagyon fontos, s jt tesz a kutya-gazdi kapcsolatnak.
Az engedelmes kutyk vagy bizonyos fajtj kutyk (pldul a labradorok) gyakran kinyitjk a szjukat, s gy villantjk ki a fogaikat, mintha mosolyognnak. Egy agresszv vagy nbizalomhinyos kutya csak a metszfogait villantja ki, az ajkai merevek, s sszerncolja a brt az orrn. Egy flelemmel teli, agresszv kutya teljesen htrahzza az ajkait, az sszes fogt kivillantja, s nha mg morog is.
Ha kutyja arra kri, hogy jtszon vele, felemeli a mells mancst vagy egyedi mdon behajltja a mells mancsait, s gyakran ugat, hogy felhvja magra az n figyelmt. Az is elfordulhat, hogy elhoz egy jtkot, vagy hogy rugrik egy msik kutyra, hogy egy jt kergetzzenek. |