A nőstény macskák évente többször ivarzanak, vagyis tüzelnek. Ilyenkor megváltozik a viselkedésük, jellegzetes illatanyagot árasztanak, ily módon adják környezetük tudtára hogy készek a párzásra. Sajátok szaguk üzenet a kandúroknak, de számukra nem mond semmit. A macskáknak nem túl jó a szaglásuk, ezért a nőstények hangjukkal is felhívják magukra a hímek figyelmét. A tüzelés első jele hogy a cica nagyon kedves. Hozzádörgölődzik az asztal, a szék, az ember lábához, és gyakrabban nyávog különös mély hangon. Ahogy az ivarzás előrehaladottabb stádiumba jut, a jelek mindinkább egyértelmúek. Némelyik nőstény, főleg a sziámi fajta és rokonai, szokásától eltérően bent vizel, mintegy kitűzve a területét jelző zászlót. Aztán eldobja magát a földön, kéjesen hempereg, és gyakran nyalogatja a nemi szerve körül összegyűlt váladékot.
A tüzelés tetőfokán ellenállhatatlan arckifejezést ölt: pofáját felfújja, ettől bajuszszálai előremerednek. Nem szokása szerint hanem szinte guggolva jár, ha valaki hozzáér, farkát félre húzva szabaddá teszi nemi szervét, hátsó felét tartja, miközben hátsó lábával ritmikusan toporog. Ez a viselkedésforma a párzás előtti pillanatot jelenti.
A tüzelő nőstény viselkedése sokkal kedvesebb, mint egyébként, ilyenkor a kandúrokkal szemben is engedékenyebb. Az ivarzás mintegy 9 napig tartó időszaka évente kétszer-háromszor jelentkezik, a sziámi fajták esetében még többször.
|